Вторник, 16 апреля, 2024

Від Балтики до Чорного моря: Новий формат СКШН «Кавказ» та загрози регіону

Must Read

З часу переходу В. Путіна до політики протистояння із Заходом, яка була проголошена ним в 2007 році, головною подією у збройних силах Росії залишаються щорічні стратегічні командно-штабні навчання. Як правило, їх основна (активна) фаза проводиться у вересні кожного року на базі одного з військових округів ЗС Російської Федерації.

Про це пише доктор військових наук Віктор Гвоздь на сторінках Інформаційно аналітичного центру геополітичних досліджень “Борісфен Інтел“.

Офіційно СКШН мають антитерористичну тематику. Разом з тим, в реальності сценарії навчань передбачають відпрацювання різних варіантів збройних конфліктів (війн) між Росією та США і НАТО. При цьому вирішуються завдання організації наступальних та оборонних операцій на відповідних стратегічних напрямках.

Зокрема, навчання «Захід» проводяться на Північно-Західному (Балтійському) напрямку; «Кавказ» — на Південно-Західному (Чорноморському) напрямку; «Центр» — на Центральноазійському напрямку; «Схід» — на Сибірському та Далекосхідному напрямках.

Все це є характерним і для цьогорічних навчань «Кавказ-2020», за виключенням певних особливостей, пов’язаних з ускладненням економічних проблем в Росії та революційними подіями в Білорусі, які напряму зачіпають російські інтереси. Наслідком цього є суттєве поглиблення розбіжностей між офіційно заявленими та реальними цілями і масштабами СКШН.

Так, критична ситуація, що виникла в економіці Росії внаслідок західних санкцій, падіння цін на енергоносії та епідемії COVID-19 змушує Москву знижувати обсяги військових та інших витрат, а також шукати певних компромісів зі США та Європою. Разом з тим, режим В. Путіна не може піти на реальні поступки Заходу, оскільки це буде означати повний крах політики та ідеології, на яких базується його влада.

Водночас В. Путін не може залишити без допомоги і режим О. Лукашенко в Білорусі, оскільки його падіння під тиском опозиції та Заходу створить ще один прецедент повалення диктаторської влади на пострадянському просторі. У свою чергу, це підвищить загрозу повторення аналогічних подій також і в Росії.

З урахуванням наведених обставин, ще в травні ц. р. керівництво Російської Федерації звернулося до США і НАТО із закликом щодо зниження військової активності в Європі. При цьому, в якості «жесту доброї волі» Росія висловила намір щодо проведення підготовчих та основних заходів СКШН «Кавказ-2020» у внутрішніх районах країни.

Такі плани були підтверджені військовим командуванням РФ напередодні початку основної фази навчання 21–26 вересня ц. р. Так, за заявою заступника міністра оборони РФ генерал-полковника О. Фоміна під час брифінгу перед представниками воєнно-дипломатичного корпусу, СКШН «Кавказ-2020» не спрямовані проти жодної з країн. Відпрацьовуються питання боротьби з міжнародними терористами, які підтримуються ззовні. Зокрема, вирішуються завдання розвідувально-пошукових та оборонних дій, відбиття ударів засобів повітряного нападу, знищення незаконних збройних формувань.

Водночас під час брифінгу був зроблений наголос на виконанні Росією своїх зобов’язань стосовно проведення основних заходів навчань на тилових полігонах у Волгоградській та Астраханській областях, а також на Північному Кавказі. Крім того, використовуються морські полігони в Каспійському та Чорному морях.

Згідно з офіційним повідомленням МО РФ, до СКШН залучаються війська Південного військового округу (ВО), органи управління Західного ВО, а також сили та засоби інших видів та родів збройних сил, в тому числі Повітряно-космічних сил (ПКС), Повітряно-десантних військ (ПДВ), Чорноморського флоту та Каспійської військової флотилії. Заявлена кількість учасників навчання становить до 80 тис. осіб, до 250 танків, до 450 бойових броньованих машин та до 200 артилерійських систем та РСЗО.

За кількістю бойової техніки це відповідає обмеженням, визначеним домовленостями щодо звичайних збройних сил в Європі (зокрема, у Віденському документі 2011 року). Разом з тим, знову ж таки в якості «жесту доброї волі», Росія запросила міжнародних спостерігачів для контролю за навчаннями.

Втім, як і у минулі роки, все це є лише частиною військових навчань, які проводяться в Росії на єдиному оперативному фоні з СКШН «Кавказ-2020». Більш того, на Північно-Західному напрямку Росії активність її збройних сил наближається до форм та рівнів, які відповідають СКШН типу «Захід».

При цьому, як СКШН «Кавказ-2020», так і інші заходи оперативної та бойової підготовки ЗС РФ, мають зовсім не антитерористичну спрямованість. Вони передбачають відпрацювання сценаріїв збройних конфліктів (війн) між Росією та США і НАТО, а на Південно-Західному напрямку, ще і питань, пов’язаних з продовженням збройної агресії проти України.

Свідченням зазначеного є хід підготовки СКШН «Кавказ-2020» та характер супутніх заходів оперативної і бойової підготовки ЗС РФ, а також масштаби основної фази навчань, які проводяться на згаданих полігонах у Південному ВО.

Так, основними етапами СКШН «Кавказ-2020» стали комплексна підсумкова перевірка збройних сил Росії за зимовий період 2019 року у березні ц. р., а також раптова перевірка військ Південного ВО та органів управління Західного ВО в липні ц. р. В рамках перевірок був проведений комплекс взаємопов’язаних навчань з наведеної вище тематики. Крім того, окремі навчання проводились у ПКС, ПДВ, Ракетних військах стратегічного призначення (РВСН), з’єднаннях і частинах матеріально-технічного, медичного та інших видів тилового забезпечення, а також на Північному, Тихоокеанському, Чорноморському та Балтійському флотах.

В ході згаданих заходів, які проводились в липні–серпні ц. р., у польові райони поблизу східного кордону України були виведені посилені батальйонні тактичні групи зі складу з’єднань 20-ї загальновійськової армії (штаб м. Вороніж) Західного ВО та 8-ї загальновійськової армії (штаб м. Новочеркаськ, Ростовська обл.) Південного ВО ЗС РФ. Водночас на передових і польових аеродромах у Ростовській області, Краснодарському та Ставропольському краях Росії були розосереджені літаки тактичної авіації та вертольоти зі складу 4-ї повітряної армії (штаб м. Ростов-на-Дону), яка оперативно підпорядковується Південному ВО.

В цей же період у згаданих районах були розгорнуті елементи систем управління, зв’язку та розвідки військового часу, а також польові склади та інші органи тилового забезпечення. Були проведені роботи з модернізації та розширення пропускної здатності залізничних та автомобільних шляхів на українському напрямку. Аналогічні заходи були проведені і в анексованому Росією Криму.

Все це і є головною складовою СКШН «Кавказ-2020». При цьому, зовсім не важливо, де саме проводиться розіграш їх основної частини — на тилових, чи передових полігонах. Всі залучені до навчань війська можуть бути швидко перекинуті до кордонів України та застосовані для здійснення агресії проти неї, а масштаби основної частини СКШН підтверджують таку можливість.

Зокрема, СКШН «Кавказ-2020» включають двосторонні тактичні навчання шести бригадних тактичних груп, в тому числі: на полігоні «Прудбой» у Волгоградській області — у складі підрозділів 155-ї мотострілецької дивізії та 20-ї мотострілецької бригади 8-ї армії; на полігоні «Ашулук» в Астраханській області — у складі підрозділів 34-ї окремої гірської мотострілецької та 205-ї окремої мотострілецької бригади 49-ї армії (штаб м. Ставрополь); на полігоні «Аданак» в Дагестані — зі складу 42-ї мотострілецької дивізії та 136-ї окремої мотострілецької бригади 58-ї армії (штаб м. Владикавказ, Північна Осетія).

Крім того, на полігоні «Раевский» поблизу Новоросійська проводяться навчання 7-ї десантно-штурмової дивізії, а на полігонах «Арзгирский» и «Копанский» в Ставропольському та Краснодарському краях відпрацьовуються питання застосування бойової авіації. А на полігоні Капустін Яр в Астраханській області, де планується проведення заключної фази навчань, будуть вирішуватися завдання застосування оперативно-тактичних ракетних комплексів «Искандер-М».

І це вже не кажучи про те, що «за кадром» офіційних повідомлень МО РФ залишаються плани проведення на полігоні «Опук» в Криму двосторонніх тактичних навчань підрозділів 810-ї окремої бригади морської піхоти та 126-ї бригади берегової оборони зі складу 22-го армійського корпусу берегових військ Чорноморського флоту Росії.

А на завершення СКШН «Кавказ-2020» в жовтні–листопаді ц. р. планується проведення окремих стратегічних командно-штабних навчань Ракетних військ стратегічного призначення «Гром-2020». До речі, хотілося б нагадати, що в ході раптової перевірки військ Південного ВО в липні ц. р. вперше розгорталась 291-а артилерійська бригада 58-ї армії, яка має на озброєнні засоби застосування тактичних ядерних боєприпасів, а саме — 240-мм міномети «Тюльпан» та 203-мм гаубиці «Малка». Тим самим Москва демонструє готовність до переведення конфлікту зі США, НАТО та Україною у ядерну сферу.

На цьому фоні Росія змушена реагувати і на події в Білорусі. Як відомо, з початком масових акцій протестів в Білорусі проти режиму О. Лукашенко в серпні ц. р. Росія створила «резерв» своїх силових структур для підтримки білоруської влади. Частина з цього «резерву» була зосереджена на російсько-білоруському кордоні у вигляді підрозділів внутрішніх військ Росії — Росгвардії.

Однак, Росія не була б самою собою, якби обмежилась лише внутрішніми військами. В цей же період на білоруському та балтійському напрямках була проведена серія навчань 1-ї танкової армії (штаб знаходиться у Підмосков’ї) та 6-ї загальновійськової армії (штаб м. Санкт-Петербург) Західного ВО ЗС Росії. При цьому, підрозділи 6-ї армії перекидалися до Калінінградської області Росії.

За рахунок цього демонструвалася готовність Москви надати допомогу О. Лукашенко у випадку втрати ним контролю над ситуацією в країні або втручання в неї з боку Заходу. Тим більше, що О. Лукашенко відкрито звинуватив Польщу у намірах захопити Гродненську область Білорусі під виглядом захисту польської меншини, яка проживає в регіоні.

Гродненська область має стратегічно важливе значення як для Росії, так і для НАТО, оскільки є виходом так званого Сувалкського коридору (за назвою польського міста Сувалки /польск. — Suwałki/), а саме — найкоротшого шляху між Білоруссю і Калінінградською областю РФ, який проходить по кордону між Польщею та Литвою. Захоплення Сувалкського коридору силами 1-ї танкової армії з вихідного району у Гродненській області є одним із основних елементів сценарію стратегічних командно-штабних навчань збройних сил Росії та Білорусі типу «Захід».

З урахуванням наведених обставин, досить показовою є домовленість між О. Лукашенко та В. Путіним щодо проведення російсько-білоруських навчань на постійній основі, яка була досягнута 14 серпня ц. р. Реалізація таких планів надасть можливість Росії зберігати свою військову присутність в Білорусі навіть без створення постійних військових баз на її території. Крім того, за низкою оцінок, російські війська зможуть отримати доступ до арсеналів збройних сил Білорусі, які дісталися їм ще від СРСР, однак зберігаються у робочому стані, поповнюються і оновлюються.

Втім, навіть і без згаданих домовленостей, військове співробітництво між Росією та Білоруссю вже має систематичний характер як у двосторонньому форматі, так і в рамках Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Зокрема, згідно з попередніми планами, в період з 14 по 25 вересня ц. р. у Білорусі проходить навчання «Слов’янське братерство — 2020». До навчань залучаються підрозділи 38-ї десантно-штурмової бригади (м. Брест) Сил спеціальних операцій білоруської армії, а також 76-ї десантно-штурмової дивізії (м. Псков) ПДВ ЗС Росії. Водночас підрозділи ЗС Білорусі беруть участь в основній частині російських СКШН «Кавказ-2020». А 12–16 жовтня ц. р. на території Білорусі планується навчання миротворчих сил ОДКБ «Непорушне братерство — 2020».

Незважаючи на спроби Москви продемонструвати відсутність у неї агресивних намірів щодо інших країн, посилення військової активності Росії у Балтійському та Чорноморському регіонах викликає занепокоєння та відповідну реакцію з боку НАТО.

Зокрема, з червня ц. р. на території Польщі та країн Балтії проводяться основні заходи навчань НАТО Defender Europe 20. Однією з головних тем навчання є захист згаданого вище Сувалкського коридору. Так, у рамках навчань в серпні ц. р. були посилені угруповання військ Альянсу в Польщі та Литві. Крім того, у вересні ц. р. в Литві розпочаті навчання підрозділів протиповітряної оборони НАТО Tobruq Legacy 2020. Згідно з планом навчання проводяться тренування з розгортання та імітації бойового застосування комплексів і засобів ППО Patriot, SAMP/T, Avenger, Mistral, RBS 70 та Stinger.

Водночас з серпня ц. р. на авіабазі Ферфорд у Великобританії знаходяться шість стратегічних бомбардувальників Б-52Н ВПС США, які здійснюють регулярні польоти над Балтійським та Чорноморським регіонами, в тому числі із заходженням до повітряного простору України. А 16 вересня ц. р. до Чорного моря увійшов есмінець 6-го флоту ВМС США USS Roosevelt з керованою ракетною зброєю.

І нарешті, з огляду на те, що СКШН «Кавказ-2020» становить пряму загрозу для України, з 17 вересня ц. р. на українській території проводиться міжнародне військове навчання за участю США та інших країн НАТО Rapid Trident-2020. У навчанні беруть участь понад 4 тис. військовослужбовців з відповідною бойовою технікою. Зокрема, до навчань на території України вперше залучаються американські конвертоплани Bell V-22 Osprey, які не мають аналогів у світі. Все це ще раз засвідчує як продовження активного співробітництва між Україною та США і НАТО у військовій сфері, так і готовність західних партнерів підтримати нашу державу у її протистоянні з Росією.

Джерело: Борісфен Інтел

Лента

Жозеп Боррель: дешевле купить Patriot, чем восстанавливать разрушенную Россией ТЭС

Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил о том, что дешевле купить Американские системы...

Актуально