Пятница, 29 марта, 2024

Думка: Референдум задовольнив Путіна, але «покращена» конституція не усуває проблем Росії

Must Read

Нещодавній референдум у Росії про зміни до конституції важливий не лише для його організаторів. Це підтверджують публікації в європейських ЗМІ, де висвітлюється характер так званого процесу народного волевиявлення, наводяться факти з «виправлення» статистичних показників та відвертого придушення виступів протесту. Референдум фінішував саме так, як і передбачалося: виборча комісія повідомила про беззаперечну підтримку росіянами змін до конституції, що анулюють попередні терміни перебування В. Путіна на посаді президента та дозволяють йому правити країною практично пожиттєво.

Про це повідомляє інформаційний ресурс Борисфен Інтел.

Die Presse, Австрія

«Покращена» конституція не усуває проблем Росії

Австрійська Die Presse у матеріалі кореспондентки Ютти Зоммербауер нагадує читачам, що В. Путін тепер має право керувати Росією практично до 2036 року. Згідно з попереднім підрахунком голосів, біля двох третин виборців погоджуються з такими змінами в конституції. Авторка допису звертає увагу, що у В. Путіна фактично немає будь-якого серйозного конкурента у змаганнях за посаду президента. Проте, зазначає кореспондентка Die Presse, в день референдуму прояснилося ще дещо цікаве. Для того, щоб досягти і бажаного результату, і легітимізувати подальші путінські плани, слід залучати до такого процесу державний апарат, який різноманітними спекуляціями та маніпуляціями впливатиме на виборців. Що, як зараз бачимо, застосовувалося на референдумі.

Кореспондентка зауважує, що Росії наразі необхідно вирішувати чимало назрілих проблем. Самої лише такої «покращеної» конституції для цього не вистачить, бо російську економіку охопила рецесія, а коронавірус ще й ускладнив загальний стан справ в Росії, про що ніхто навіть не заперечує. Відносини РФ із Заходом та з переважною кількістю інших держав-сусідів незадовільні. А всередині країни повсякчас лунають протести активної частини населення. Це не може не відчувати кремлівське керівництво. У квітні та у травні поточного року підтримка 67-річного В. Путіна становила 59 %. Останнім часом вона навіть на 1 % збільшилася. Звичайно, демократично визнані політики інших країн можуть лише мріяти про такі показники підтримки. Та є одне «але». Для такого авторитарного правителя, як В. Путін, цей результат досить тривожний, адже він найгірший за всі останні 20 років.

За недавньої великої кризи, зазначається у статті, В. Путін обрав свій рятівний брутальний шлях: вирішив використати зовнішні чинники. Від політичного краху його врятували підступні дії з анексії Криму та стимулювання патріотичної істерії всередині країни. Згодом захват російських громадян такими зовнішньополітичними авантюрами помітно згас. Врешті-решт, керівник Кремля перейшов до плану модернізації громадської інфраструктури, офіційно названої «національним проектом».

Незабаром він знову опинився в ситуації, коли не вдається виконати обіцяного — забезпечити безпеку і могутність держави, стабільність суспільства та добробут громадян. Тривалість його правління, зазначається у Die Presse, все частіше стає аргументом проти нього самого. Чимало російських громадян розмірковують: якщо дотепер у країні нічого не вдалося створити, то чому це повинно відбутися протягом наступних десяти чи п’ятнадцяти років? В. Путін у цій ситуації повинен давати переконливі відповіді на такі запитання, пояснюючи чому, власне, саме він повинен ще тривалий час правити Росією? При цьому він не може дозволити собі бути повністю засліпленим підсумком референдуму.

Süddeutsche Zeitung, Німеччина

Нова ера для Путіна, зміни до конституції стають чинними

Як зазначається у німецькому виданні Süddeutsche Zeitung, з ухваленням нової конституції президент Росії В. Путін може надалі використовувати ядерну зброю та сировинні ресурси протягом наступних років. Як повідомила виборча комісія РФ, у голосуванні брали участь 65 % громадян, які мають право голосу. Незалежні спостерігачі відзначили, що протягом семи днів, коли тривало це голосування, вони зафіксували сотні порушень виборчого законодавства.

Сама конституція, зазначається у статті, може водночас змінити політичне життя в Росії. Наприклад, як член Ради Європи, вона вже не буде зобов’язаною виконувати рішення міжнародних інституцій, таких, зокрема, як Європейський суд з прав людини у Страсбурзі. Пріоритетними будуть національні інтереси. З цього приводу депутатка Бундестагу Німеччини від Вільної демократичної партії (FDP) Гюде Йєнсен  заявила, що Росія уникає конструктивності у своїй роботі на міжнародній арені. Тому пропонує, обговорити на рівні Європейської Ради питання про відкликання права голосу російської делегації. Це вже застосовувалося, зазначається у статті Süddeutsche Zeitung, після того, як Росія окупувала український півострів Крим. Г. Йєнсен також заявила, що сподівається почути «гостру реакцію на це фальшиве голосування за цю конституцію» від Федерального міністра закордонних справ Німеччини Гайко Мааса та канцлера Ангели Меркель.

У статті Süddeutsche Zeitung повідомляється, що російська державна пропаганда апелювала до того, що попередня конституція Росії 1993 року була нав’язана США та Німеччиною. На переконання експертів, зазначається у статті, В. Путін цією новою конституцію закріплюватиме національно-консервативну орієнтацію країни, яка зараз знову впевнено подає себе на геополітичній світовій арені.

Кремлівський очільник переконаний, що Захід занепадає через свій лібералізм. Наприклад, на протидію європейським підходам В. Путін зафіксував в основному законі Росії, що шлюб можливий лише між чоловіком і жінкою. Тобто, допоки В. Путін буде при владі, зазначається у німецькому виданні, не дозволятиметься реєстрація шлюбу одностатевих пар.

Відповідно до попередньої конституції В. Путін повинен був покинути Кремль у 2024 році. Але тепер він має право знову висувати свою кандидатуру на виборах президента у 2024 році, а згодом ще раз у 2030-му.

Tagesanzeiger, Швейцарія

Росія проголосувала за збереження влади Путіна

Згідно з підрахунком бюлетенів для голосування, зазначає швейцарське видання Tagesanzeiger, основний закон Росії став чинним. Керівнику Кремля віддали свої голоси дві третини виборців.

Закон забезпечує В. Путіну владу ще на тривалий термін. Цей тренд щодо перемоги Кремля відображений у результатах «екзитполу» державного Всеросійського центру вивчення суспільної думки (ВЦИОМ), які були оперативно оприлюднені. Незалежні дослідники суспільної думки, зазначає видання, навпаки не фіксували показників такої однозначної перемоги. У російській столиці Москві і у Санкт-Петербурзі були виступи протесту супротивників В. Путіна.

У конституції чимало соціальних обіцянок, зокрема передбачається щорічний перегляд та індексування пенсій. Виборці голосували за цілий пакет змін до конституції, які В. Путін обіцяє зберегти доки він перебуватиме при владі.

800 випадків порушень під час голосування

За інформацією агенції «Інтерфакс», міністерство внутрішніх справ Росії повідомило про понад 800 випадків порушень під час голосування. Але не зареєстровано жодного випадку, який міг би вплинути на результати волевиявлення. Водночас, за повідомленням Tagesanzeiger, незалежні спостерігачі на виборах фіксували сотні порушень на виборчих дільницях, де людей примушували голосувати, де часто не дотримувалася таємниця волевиявлення. До того ж, зазначає видання, багато людей голосували кілька разів.

Критик політики Кремля Алєксєй Навальний висловив думку, що виборча комісія РФ ще під час голосування намагалася оприлюднити перші результати волевиявлення. У своєму Twitter опозиціонер зазначив, що «вони хотіли свідомо продемонструвати, що вони плюють на закон».

«Чорний день для опозиції»

Російський референдум відверто критикували у Німеччині, зазначає швейцарське видання. Знову наводиться вислів депутатки німецького Бундестагу від FDP Г. Йєнсен, яка вважає, що нинішня російська конституція є «дуже реальною загрозою та чорним днем для активістів, які відстоюють права людини».

Bild, Німеччина

Путін має можливість залишатися при владі до 2036 року

Найбільша за накладом німецька щоденна ілюстрована газета-таблоїд Bild підкреслює, що під час голосування у Росії мали місце численні маніпуляції. Серед інших, традиційних засобів примусу і залякування виборців, влада вдавалася навіть до прямого матеріального заохочення та стимулювання електорату шляхом інших преференцій.

Єдиний незалежний спостерігач за перебігом виборів, неурядова асоціація «Голос» повідомляла про сотні порушень виборчого права. Загальна їх кількість невідома. Результати референдуму були визначені та оформлені заздалегідь. Протести та порушення не мали значення та не могли вплинути на його підсумки. Росія живе за новою конституцією з незмінним диктатором у Кремлі.

Чи надовго це?

Як відомо, на запитання «Камо грядеши?» (лат. Quo vadis?) від апостола Петра, який покидав Рим, рятуючись від переслідувань влади, Христос відповів: «Йду туди, де мене знову розіпнуть» (лат. Eo Romam iterum crucifigi). Христос прямував до Риму, усвідомлюючи власну земну долю та надихнув також апостола Павла свідомо повернутися до Риму, де він був закатований та страчений.

Чи усвідомлюють своє майбутнє виборці-росіяни та їх московські правителі? Куди прямуєте?

Джерело: Борисфен Інтел

Читайте Информационный навигатор так же в социальных сетях:

Telegram

Facebook

Twitter

Лента

Граждан Казахстана призвали покинуть Одесскую и Харьковскую области 

Дипломатическое представительство Казахстана призвало своих граждан покинуть территорию Одесской и Харьковской областей. Об этом сообщается в соответствующем заявлении на...

Актуально