Російська вугільна промисловість, одна з найбільших сировинних галузей економіки, що включає понад 30 мономіст та сотні тисяч зайнятих, знаходиться на межі банкрутства. Таку оцінку дав АЦ ПЕК — державний аналітичний центр при міністерстві енергетики РФ.
Як зазначають аналітики, вугільна галузь РФ у 2024 році стала збитковою: її втрати до оподаткування оцінюються в 34 млрд. рублів, хоча роком раніше вугільники отримали прибуток у 357 млрд.
Втративши західні ринки і зіткнувшись із різким падінням попиту в «дружніх» країнах, вугільні компанії отримали додатковий удар від уряду РФ, який запровадив для галузі додаткові податки та різко підвищив тарифи на перевезення через мережу РЖД. Загалом за 2022-2024 роки вилучення у кутників склали 500 млрд. рублів, оцінюють в АЦ ПЕК.
На тлі фінансових проблем компанії почали скорочувати видобуток вугілля. За даними Росстату, у липні він впав на 6,7% у річному вираженні – до 31,5 млн. тонн, найнижчого рівня з пандемії-2020. Щодо піків, показаних у грудні 2022 року, вугільні компанії втратили близько 12 млн. тонн щомісячного видобутку, або 27%.
Видобуток кам’яного вугілля — основного продукту вугільників, на який припадає 80% виробництва, обвалився на 8,2%, а антрациту, найціннішого сорту – практично на чверть (на 23,7%).
Ключовою проблемою для вугільної галузі стали західні санкції, наголошують експерти. На відміну від нафти і газу, які ЄС ще продовжує закуповувати, хай і в невеликих обсягах, вугілля потрапило під тотальне ембарго, а країни Азії, які торік купували російське вугілля, різко знизили попит.
Про це повідомляє група “Інформаційний опір”.