Вселенський Патріарх Варфоломій, який у суботу після обіду повернувся з багатоденного візиту до Люксембургу та Бельгії, відслужив у неділю, 17 листопада 2024 р., Божественну Літургію у Святій церкві Успіння Пресвятої Богородиці Панагії Баліно, де є о. Святе джерело на честь святого великомученика Міни. Рік тому Патріарх провів церемонію відкриття оновленого храму.
Про це повідомляє The Orthodox Times.
На Божественній Літургії також були присутні:
– Архиєпископ Австралії Макаріос,
– Єпископ Галікарнаського Благодаті Адріанос,
– Наглядач району Фанар – Золотий Ріг,
– Архонти Великої Церкви Христової,
– Посол Мілтон Ніколаідіс,
– Директор Дипломатичного Офісу Прем. міністр Греції та його брат пан Байрон Ніколаїдіс,
– Засновник та президент PeopleCert Group і великий благодійник Церкви,
– Учасники-іноземці,
– Віруючі з міста,
– Паломники із-за кордону.
Священну Проповідь виголосив Патріарший диякон отець Євлогій Цацас, Кодифікатор Священного і Священного Синоду.
У своєму слові після Божественної Літургії Вселенський Патріарх Варфоломій, серед іншого, наголосив, що ми приходимо до «дому Господнього» і духовно наставлятися, і навчатися.
«І коли ми говоримо «вчитися», ми маємо на увазі не просто вчитися, а жити! Тому що слово Боже в Євангелії не тільки для того, щоб ми його слухали і навчалися, як ми чуємо кожен урок і отримуємо знання, але щоб ми пережили те, що чуємо. Боже слово є життям, як каже сам Христос: «слова, що Я вам говорю, то дух і життя».
Відомо, що молодий чернець сказав старцю-подвижнику: «Отче, скажи мені слово, щоб я жив». Не «скажи мені слово, щоб я навчився», а «щоб я жив». Саме цим ми нехтуємо, особливо в наш час. Ми можемо хотіти слухати, навіть проповідь Церкви, але лише для того, щоб дізнатися більше про нашу віру, а не для того, щоб застосувати її у своєму житті. Але одне знання не спасає, але, як каже апостол Павло, без любові «знання пишається» (1 Кор. 8:1), воно змушує людину пишатися і перебільшувати свою цінність, тому що вона знає деякі речі, мало в порівнянні з тими, яких він не знає».
Потім, посилаючись на євангельський уривок того дня, він наголосив:
«Проте ми вважаємо, що справжній відпочинок для нашої душі знаходиться в присутності Бога в ній, у дотриманні Його заповідей, у відкритості до ближнього, у зусиллях духовного подвигу, праці та творення.
Саме за цей відпочинок від пожертвувань і обов’язків ми хочемо спрямувати хвалу і задоволення від Матері-Церкви і нас особисто до тих, хто слухає і виконує заповіді Євангелія та імперативи історії нашого народу, тобто до усі ті, хто від Наглядача вашого округу, Його Преосвященства та дорогого брата, єпископа Адріана Галікарнаського та тих, хто працює з ним, хто відповідає за органи громади Баліно, на чолі з почесним президентом почесного церковного комітету паном Симеоном Солтарідісом, і навіть наймолодший член спільноти, вони пропонують свої послуги громаді, кожен відповідно до наданого їм таланту, щоб вона могла продовжувати своє життя і історія, наскільки це можливо, менше піддається впливу зовнішніх умов і обставин.
Дякуємо за шанобливий прийом і численні вияви поваги та прихильності до нашої скромної людини. Ці події демонструють, наскільки спільнота міста пов’язана з Матір’ю-Церквою та її Пастирем – Вселенським Патріархом. І цей зв’язок пастиря і отари осолоджує наше батьківське серце і зміцнює нас у виконанні наших святих обов’язків і зобов’язань перед Церквою і Народом. Високий престол Вселенського Патріарха неможливий без нашого смиренного служіння як Архієпископа і пастиря цього міста Костянтина.
З висоти і відповідальності цього Вселенського Престолу, опікуючи справами нашої Святої Архиєпархії, ми бачимо і визнаємо труднощі, за яких здійснюється в ній багатогранна і багатогранна праця, а також праці і жертви найпочеснішого духовенства, найпочесніші громадські лідери, найвидатніші вчителі та знатні дами благодійності та солідарності.
Навіть коли результат зусиль не завжди відповідає очікуванням, Церква нагороджує і хвалить більше, ніж результат, намір, мотивацію, добрий і безкорисливий намір. І ми не сумніваємося, що Церква існує і що вона керує вчинками і вчинками тих, хто працює для спільного добра, як і взагалі всіх тих, хто з добрих намірів і любові до потреб усіх поглинений служіння своїм ближнім, Церкві та громаді, а також благодійнику та жертводавцю вашої спільноти, вельмишановному пану Байрону Ніколайдосу, якому ми висловлюємо нашу сердечну подяку Екуменічного Патріархат. Даруй Йому, Господи, по серцю його і виконуй усю волю його».
Після цього Вселенський Патріарх Варфоломій висловив радість з приводу присутності Його Високопреосвященства Архієпископа Австралії Макаріоса, «видатного Архиєрея Всечесного Вселенського Престолу, який, з Божої благодаті, служить вірно, з видінням і божественною ревністю, велика і найпрекрасніша архієпархія Австралії вже більше п’яти років, яка цього року святкує сторіччя свого фундамент».
Патріарх згадав свій нещодавній візит до Австралії, де він очолював ювілейні заходи в Сіднеї та Мельбурні, і з цієї нагоди ще раз висловив сердечну подяку Архієпископу Австралійському Макарію, членам Священного Єпархіального Синоду та його співробітникам, таким як Архідиякон Архієпископа отець Атінагор Караконстантакіс, який також був присутнім, за теплий прийом і гостинність в Австралії. «Це була справді незабутня місіонерська подорож, яка завжди буде займати особливе місце в наших серцях», – сказав Патріарх і, звертаючись до Архієпископа Австралії, сказав:
«Святий брате, Ми заохочуємо вас усіх непохитно продовжувати, під вашим освіченим керівництвом, ваш спільний курс і мандрівку вперед і вгору протягом другого сторіччя життя Святої Архиєпархії. Не дозволяється робити кроки назад, а також стояти на місці. Тільки прогрес і зростання личить нашим християнам Австралії, які опинилися на цьому протилежному боці землі саме для того, щоб створити краще майбутнє для себе та своїх дітей. Просимо Вас запевнити їх, що Матір-Церква завжди буде поруч з ними, молячись і роблячи все необхідне для їхнього добра, готова відгукнутися на кожне справедливе прохання і кожне їх розумне благання, спрямоване на їх збудування і зростання у Христі.
Щиро дякуємо вам за те, що ви доклали зусиль у довгій закордонній мандрівці, щоб приїхати і вклонитися Величній Церкві та висловити свою пошану і любов до людей, які тут служать Церкві і Народу. Ми глибоко цінуємо вашу жертовність і закликаємо вас знову почати свої щорічні паломництва до міста Костянтина і до вашого церковного центру тут, щоб приймати і дарувати, дарувати і приймати зміцнення, любов, силу, віру, надію».
Завершуючи свою промову, Вселенський Патріарх Варфоломій привітав усіх паломників з-за кордону, а особливо групи зі Святої Церкви Святої Ірині в Галаці, Афіни, під керівництвом Архімандрита Тітоса Гарефалакіса, і з Чорноморського клубу понтійців у Серрі, під керівництвом під керівництвом пані Катерині Георгіаду. «Ми дуже вдячні вам за візит. Час від часу присутність серед нас дітей з-за кордону, особливо з Греції, зміцнює нас у нашій боротьбі за те, щоб свічка Всечесної Патріаршої Церкви та інших святинь нашого народу залишалася тут, щоб залишилася спадщина недоторканою. і передати її майбутнім поколінням. Будь ласка, моліться, щоб Господь вшанував усіх нас тут відповісти на це високе покликання і місію, яка є важкою і відповідальною, але також надзвичайно почесною», – зазначив Його Всесвятість.
З теплими словами до Вселенського Патріарха Варфоломія також звернувся Єпископ Галікарнаський Адріан і президент Церковного комітету.
Одразу після цього Патріарх відкрив освячену дошку в нартексі на честь благодійників Церкви, а потім на подвір’ї Церкви малу скульптуру в пам’ять про одинадцятирічного Ангела з Янини, якого Вселенський Патріарх Варфоломій познайомився і духовно зміцнився під час госпіталізації в клініці м. Константинополь. Перед скульптурою Вселенський Патріарх Варфоломій звершив трисвяту панахиду за упокій душі юнака, який мужньо боровся з раком, і висловив співчуття його батькам, які були присутні та молилися.
Про це повідомляє інформаційний ресурс «Духовний фронт України».