З нагоди 70-річчя Президента Єгипту Абдель Фаттаха ас-Сісі Патріарх Московський Кіріл (Гундяєв) надіслав теплі привітання, висловивши побажання миру, сил і успіхів. У своєму зверненні він підкреслив “значний внесок” єгипетського лідера у зміцнення злагоди в суспільстві, забезпечення безпеки та підтримку релігійних громад.
Ця подія виглядає як чергова демонстрація зовнішньополітичних зусиль Російської Православної Церкви, яка, тісно співпрацюючи з Кремлем, використовує свої міжнародні контакти для просування інтересів російської держави. Замість виключно духовної місії, лист Патріарха Кирила містить політичні акценти, зокрема щодо зміцнення “давніх дружніх зв’язків між народами Росії і Єгипту”.
Не можна ігнорувати контекст. Росія намагається посилити свій вплив у Північній Африці, зокрема в Єгипті, який залишається важливим партнером у військово-технічній сфері. Слова Гундяєва щодо “репутації далекоглядного лідера” ас-Сісі можуть бути сприйняті як завуальована підтримка не лише єгипетської внутрішньої політики, а й його міжнародної співпраці з Росією.
Це не перший випадок, коли Московський патріархат бере участь у політичній дипломатії. В умовах війни, розв’язаної Росією проти України, така активність викликає сумніви щодо справжніх мотивів церковного керівництва. Чи є це щирим проявом братської підтримки, чи черговою спробою інтегрувати релігійну дипломатію у зовнішньополітичну, глобальну стратегію Кремля?
Подібні кроки лише підтверджують, що РПЦ не є незалежною інституцією, а функціонує як один із інструментів російської державної пропаганди. Уважне ставлення до таких послань допомагає розрізняти справжню релігійну діяльність і спроби використовувати віру для політичних цілей.
Яка позиція Єгипту щодо російської агресії?
У 2023 році ЗМІ, які посилались на секретні документи США, повідомляли про те, що президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі у лютому планував виробити 40 тис. ракет для Росії та доручив чиновникам тримати у таємниці виробництво і відвантаження ракет, “щоб уникнути проблем із Заходом”. При цьому зазначалось, що президент Єгипту є одним з найближчих союзників США на Близькому Сході та найбільшим отримувачем допомоги зі США.
Єгипет має значні економічні інтереси, пов’язані з Росією, зокрема, у сфері туризму та енергетики. Це також може впливати на позицію Єгипту щодо війни в Україні. Деякі експерти вважають, що Єгипет змінив свою позицію щодо співпраці з Росією після деяких скандалів. Зокрема, йдеться про відмову Єгипту виготовляти ракети для Росії.
Про це повідомляє інформаційний ресурс «Духовний фронт України».