Суббота, 27 апреля, 2024

Інформаційне зведення щодо основних тенденцій на ТОТ 1-12 червня 2020 року

Must Read

У рамках стратегії інформаційної реінтеграції тимчасово окупованих територій України – окремих районів Донецької і Луганської областей, Автономної Республіки Крим і м. Севастополя – Мінреінтеграції відслідковує розвиток ситуації на ТОТ.  

Протягом минулого періоду (01-12 червня 2020 р.) відзначаються такі основні тенденції:

1. Спекуляції російських окупаційних адміністрацій навколо епідемії COVID-19 для посилення тиску на громадян і блокування відкриття КПВВ на лінії дотику

Станом на 12 червня 2020 р.* російські окупаційні адміністрації оприлюднили такі відомості щодо захворюваності COVID-19:

• у Криму – 490 підтверджених випадків (летальних – 15, одужали – 357),

• у Севастополі – 179 (летальних – 3, одужали – 151),

• ТОТ ДО – 797 (летальних – 35, одужали – 208),

• ТОТ ЛО* (станом на 04.06) – 429 (летальних – 9, одужали – 341).

Особливої уваги заслуговують дві обставини.

По-перше, на ТОТ ДО за 10 днів кількість виявлених випадків захворювання збільшилась на 44%, а кількість смертей – на 75%. Починаючи з другої половини травня в окупованих районах Донеччини щодня фіксується 25-35 нових інфікованих, значну частину яких складають лікарі. Також щодня фіксується 1-3 летальних випадки.

Це кардинально відрізняється від статистики у квітні – першій половині травня, коли визнавалися поодинокі випадки зараження коронавірусом і тотально приховувалась смертність. Це також свідчить про значну кількість прихованих окупаційною владою випадків COVID-19 у перші 2 місяці епідемії, що створювало пряму небезпеку для громадян.

По-друге, на ТОТ ЛО ще більш наочною стали маніпуляції зі статистикою. Зокрема, останні відомості щодо захворюваності оприлюднено станом на 04 червня. При цьому 03 червня пролунали заяви, про «повну стабілізацію ситуації» і були зняті жорсткі карантинні обмеження в усіх населених пунктах, крім м. Довжанськ. Водночас 07 червня було зроблено заяву про начебто «спалах» інфекції і введено «карантин» в Антрацитівському районі і м. Ровеньки (що по часу «співпало» з страйком гірників на шахті «Комсомольська», інформація про який нижче). Однак нові дані щодо захворюваності оприлюднені не були.

На цьому тлі російські окупаційні адміністрації вкрай вороже поставилися до намірів української влади розпочати процес адаптивного відкриття КПВВ для поліпшення соціально-гуманітарної ситуації.

Так, з 10 червня, на додачу до можливості перетнути КПВВ за наявності гуманітарних підстав, було прийнято рішення відкрити в обмеженому режимі два КПВВ – «Марїнка» (Донецька область) та «Станиця Луганська» (Луганська область) – для руху громадян з соціально-гуманітарною метою.

Про цей намір завчасно було повідомлено російські окупаційні адміністрації на ТОТ ДЛО. Однак вони синхронно відмовилися розблокувати рух через лінію дотику з однаковими неадекватними поясненнями, що є черговим доказом зовнішнього російського контролю над ТОТ ДЛО.

Після вкрай негативної реакції громадян на блокування руху через КПВВ, підконтрольна РФ окупаційна «влада» висунула абсолютно неприйнятні умови: заявила про готовність випускати людей на вільну частину Донбасу, але впускати назад на ТОТ ДЛО тільки за попередньо узгодженими списками з подальшою самоізоляцією або обсервацією.

«Очільниками» окупаційних адміністрацій було повністю проігноровано такий факт: тільки громадян, які очікують можливості отримати пенсії і соціальні виплати, що протягом усього карантину накопичуються на банківських картках на підконтрольній Уряду України території, нараховується понад 280 тис. Формування і узгодження списків на таку кількість людей є абсолютно недоцільним.

Подібна реакція російських окупаційних адміністрацій пояснюється тільки одним – небажанням випускати з ТОТ дітей, які збираються навчатися в українських вишах.

Уряд України у 2020 році розширив до 101 перелік закладів освіти, до яких абітурієнти з ТОТ можуть вступати без складання ЗНО через освітні центри «Крим – Україна» і «Донбас – Україна». Працівники освітніх центрів уже приступили до роботи. Вступникам потрібно лише обрати спеціальність і заклад освіти, куди б вони хотіли вступати, та звернутись до освітнього центру в цьому закладі між 9 червня та 23 жовтня 2020 року. Контакти центрів розміщені на сайті Міністерства освіти і науки.

Цей процес відбувається на тлі дискримінаційних рішень проти української мови та заяв про «реорганізацію системи освіти» на ТОТ ДЛО, яка передбачає скорочення навчальних закладів через нестачу учнів і студентів, а також тотальну русифікацію навчального процесу.

Вказані зміни здійснюються в рамках проведення підготовки навчальних закладів ТОТ ЛО до акредитації міністерством науки і вищої освіти РФ. За наявними даними, акредитація шкіл на ТОТ ЛО буде проводитись департаментом освіти, науки і молодіжної політики Воронезької області РФ.

Російська окупаційна влада заохочує випускників загальноосвітніх шкіл здавати єдиний державний екзамен (ЄДЕ) РФ. Складання іспитів проходить на території Ростовської області РФ. За наявними даними, у першій половині серпня ц.р. мають складати ЄДЕ в Росії близько 350 випускників шкіл на ТОТ ДО та близько 200 випускників шкіл на ТОТ ЛО.

12 червня 2020 р. на засіданні Кабінету Міністрів України ухвалено рішення про відновлення з 15 червня роботи всіх КПВВ на адміністративній межі з тимчасово окупованими Росією АР Крим та м. Севастополь.

На ТОТ АР Крим і м. Севастополі російські окупаційні адміністрації з 15 червня збираються послабити карантинні обмеження, у тому числі – для приїжджих з регіонів Росії.

На усіх ТОТ зберігається тенденція до приховування інформації про стан захворюваності в російських окупаційних військових контингентах.

Мінреінтеграції продовжить інформування про епідеміологічну ситуацію на ТОТ ДЛО та ТО АР Крим і м. Севастополя з метою попередження громадян про небезпеку.

2. Блокування РФ діалогу про мирне врегулювання на тлі стрімкого погіршення соціально-економічної ситуації на ТОТ ДЛО України

Минулого тижня Україна реалізувала давно оголошений намір щодо залучення у складі своєї делегації до роботи Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ) представників окремих районів Донецької і Луганської областей, які були змушені залишити ТОТ після російської окупації, для передбачених «мінськими домовленостями» консультацій.

9-10 червня у роботі ТКГ окремі райони Донеччини представляли журналісти Денис Казанський і Сергій Гармаш, окремі райони Луганщини – голова Міжнародної громадської організації «Луганське земляцтво», юрист Вадим Горан і лікар Костянтин Лібстер.

Громадяни РФ, які виступають на засіданнях ТКГ від імені російських окупаційних адміністрацій, намагалися заперечити право людей, які є представниками інтересів понад 1,5 млн вимушених переселенців, брати участь у вирішенні майбутньої долі Донбасу. Але ці спроби успіху не мали.

Українська сторона поінформувала учасників консультацій, що радники української делегації – представники ОРДЛО України братимуть участь у роботі груп ТКГ та у форматі ТКГ на постійній основі.

Небажання підконтрольних Росії діячів вести діалог про параметри мирного врегулювання спостерігається на тлі стрімкого погіршення соціально-економічної ситуації на ТОТ. У першу чергу йдеться про накопичення заборгованості по зарплатах.

Мінреінтеграції у попередніх зведеннях інформувало про накопичення боргів на вугільних, металургійних підприємствах і залізниці на ТОТ ДЛО.

На ТОТ ЛО 05 червня було оголошено про початок страйку працівників шахти «Комсомольська» (м. Антрацит). Понад 120 гірників відмовилися підніматися на поверхню до тих пір, поки їм не погасять борги по зарплаті за останні три місяці. Ситуація ускладнена тим, що російська окупаційна «влада» на ТОТ ДЛО проводить «реорганізацію» вугільних підприємств, яка призводить до скорочення робочих місць. При цьому після «реорганізації» борги по зарплатах намагаються формально залишити на старих юридичних особах, позбавляючи шахтарів зароблених грошей.

«Влада» ТОТ ЛО спробувала ізолювати страйкарів, оголосивши 07 червня «карантин» в Антрацитівському районі і м. Ровеньки, який де-фактор виглядав як блокування під’їздів до страйкуючої шахти. Було зафіксовано спроби заблокувати у зазначеному районі роботу соціальних мереж і мобільного зв’язку. Тим не менш інформація про страйк поширилася.

Страйк підтримали гірники шахти “Белореченская” (н.п. Білоріченськ Лутугінського району ТОТ ЛО). З метою недопущення страйку та демонстрацій на шахті, окупаційна влада оголосила про введення штрафів за запізнення на робоче місце (у розмірі 5000 рос. руб.), а всім потенційним учасникам страйку зарплату буде знижено в 2 рази (до 9000 рос руб/міс).

Одночасно з шахтарями через борги по зарплаті оголосили страйк працівники двох цехів Алчевського металургійного комбінату. Особи, які наразі контролюють АМК, були змушені піти на поступки для зниження протестних настроїв. Є всі підстави вважати, що спровокована діями Росії ситуація в економіці ТОТ ДЛО буде погіршуватися і спричинить нові виступи.

Страйк шахтарів на шахті «Комсомольська» триває, понад 100 осіб тиждень залишаються під землею. При цьому у медіа ТОТ ЛО факт страйку повністю ігнорується, або для дискредитації подається як інспірований протест. Натомість, за наявною інформацією, кількох активних прихильників страйкарів було викрадено підконтрольними Росії бойовиками.

Мінреінтеграції звертатиме увагу міжнародних моніторингових місій на цю ситуацію, адже вона містить пряму небезпеку для життя і здоров’я громадян.

На тлі збільшення кількості страйків робітників промислових підприємств на ТОТ ЛО окупаційна влада активізувала заходи з погашення заборгованості. 05.06.2020 в т.зв. «ДУП ЛНР «Луганська залізниця» анонсували виплату заборгованості за останні три місяці в період до 12.06.2020.

Через скрутний стан залізниці на ТОТ ДО окупаційна «влада» намагається вживати адміністративних заходів для виплати боргів. Але тенденція, яка проявляться у скороченні робочого часу, накопиченні заборгованості, скороченні робочих місць, зберігається.

Так, загострення соціально-економічної обстановки на ТОТ ДО вже призвело до помітного погіршення криміногенної обстановки. У Бойківському, Старобешівському та Амвросіївському районах зафіксовано збільшення правопорушень на 50% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

Окремо слід відзначити інтенсивну пропагандистську кампанію до «Дня Росії» 12 червня. Зокрема, це проявилося у заявах російських чиновників про намір до кінця року видати ще 600-800 тис. російських паспортів мешканцям ТОТ ДЛО. Також на тимчасово окупованих територіях здійснюються масштабні заходи з візуалізації російської присутності – встановлюються стели, на балконах приватних осель примусово розвішуються російські прапори.

Через спробу зняти з балкону своєї квартири російських прапор, розміщених там без дозволу, підконтрольними Росії бойовиками було викрадено мешканку Іспанії Євгенію Йепес-Веньєсу. Окупаційна «влада» відмовляється приділяти увагу цьому інциденту і заблокувала його розгляд на засіданні ТКГ.

3. Продовження мілітаризації ТОТ АР Крим та м. Севастополя на тлі грубих порушень прав людини

10 червня 2020 року ФСБ РФ затримала у Севастополі 20-річного місцевого мешканця Андрія Кулієвича. Йому інкримінують підготовку до теракту й публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності. У цей же день було затримано ще п’ятьох осіб за нібито підготовку вибуху на ринку у м. Сімферополі. Кулієвичу інкримінують зв’язки з «українськими радикальними групами, які воюють на сході».

У Балаклавському районі в селі Орлиному ФСБ Росії затримала Руслана Бекірова, який раніше проходив як свідок захисту по справі створення осередку «Хізб-ут-Тахрір» і заявляв про тиск з боку «правоохоронців».

На минулому тижні відбулось близько 20 судових засідань по різних справах – по справі українського активіста Олега Приходька, по кількох справах стосовно «осередків» «Хізб-ут-Тахрір», проти «Свідків Єгови» тощо.

Так званим «Головним слідчим управлінням Слідкому РФ по РК і місту Севастополю» завершено «розслідування» сфабрикованої кримінальної справи проти лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, а матеріали справи передані до «суду».

Російська окупаційна «влада» на ТОТ АР Крим і м. Севастополі постійно розширює інструментарій для мілітаризації усіх сфер суспільного життя.

Зокрема, 8 червня «очільник» окупаційної адміністрації м. Севастополі М.Развозжаєв оголосив намір відродити повномасштабну роботу ДОСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту) для підготовки призовників до окупаційних військ. Об’єкти ДОСААФ планується використовувати і для розвитку руху парамілітарного дитячо-підліткового «Юнармія».

Також у м. Севастополь у новому навчальному році відбудеться перший набір на навчання до філіалу Санкт-Петербурзького кадетського корпусу Слідчого комітету РФ – два восьмих і два дев’ятих класи. Незважаючи на нібито правоохоронне спрямування навчання, кадети зобов’язані носити військово-морську форму ЧФ РФ.

У період з 1 квітня по 15 липня ц.р. окупаційна влада на ТОТ АР Крим проводить чергову призовну компанію на строкову військову службу. За час окупації Криму і Севастополя проти громадян України, які відмовились проходити строкову військову службу у підрозділах ЗС РФ, відкрито 105 кримінальних справ, 96 з яких завершені, з винесеними вироками “судами Криму”.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

Лента

СБУ: Осужден информатор ГРУ, который шпионил по артиллерии ВСУ на Николаевщине

По материалам Службы безопасности реальный срок заключения получил ещё один информатор военной разведки России. Злоумышленник собирал разведданные о дислокации...

Актуально